Zalew na Ustroniu w Gołdapi

Celem pracy magisterskiej było zaprojektowanie południowej części obszaru położonego nad zalewem na Ustroniu w Gołdapi. Budowa akwenu została zakończona w 2012 roku. W chwili obecnej (rok 2019) temat jego zagospodarowania nie został jeszcze oficjalnie podjęty. Gołdap jest niewielkim miastem (do 14 tys. mieszkańców) o statusie uzdrowiska, posiadającym wysokie walory krajobrazowe. Nieopodal wspomnianego wcześniej zalewu znajduje się sanatorium oraz czwarte w Polsce tężnie solankowe.

O każdej porze roku przybywa tu wielu turystów ze względu na różnorodność atrakcji dostępnych zarówno latem jak i zimą. Miasto jest ośrodkiem narciarskim posiadającym 2000 m tras zjazdowych, 5 wyciągów narciarskich, kolej krzesełkową a także betonowy tor saneczkowy. Dużą atrakcję turystyczną stanowi także jezioro Gołdap o powierzchni 149 ha, położone na granicy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego.

W związku z ciągłym rozwojem miasta występuje potrzeba projektowania nowych miejsc, które zaspokoją potrzeby nie tylko mieszkańców, ale także turystów, których z roku na rok przybywa. Obszar dookoła zalewu na Ustroniu jest miejscem o dużym potencjale projektowym, zyskuje także na swojej atrakcyjności dzięki niedalekiej odległości od centrum miasta w porównaniu do takich miejsc jak jezioro Gołdap czy Piękna Góra.

Zakres pracy obejmował charakterystykę przestrzeni krajobrazowych projektowanych w otoczeniu zbiorników wodnych. Zostały wykonane także analizy przestrzenne otoczenia, inwentaryzacja obszaru projektowanego oraz przede wszystkim koncepcja programowo-przestrzenna terenu położonego w południowej części zalewu o powierzchni około 4 hektarów.

Nawigacja
Viewed

Ostatnio przeglądane

Close

Kategorie

Mój koszyk

Close